Po prostu energia – czy warto zmienić dostawcę energii elektrycznej? Ile można zaoszczędzić? Odpowiadamy na pytania

2004 rok był rewolucyjny dla naszego kraju pod kątem dostępu do energii elektrycznej oraz gazu ziemnego. To właśnie wtedy weszły w życie przepisy uwalniające ten rynek, rozbudzające konkurencje i dające klientom możliwość dokonania wyboru dostawcy.

Wcześniej firmy działające na danym rynku lokalnym po prostu miały monopol. To one odpowiedzialne były za dostarczanie energii i nie można było dokonać innego wyboru.

W roku 2004 wszystko uległo zmianie. Początkowo z usług innych dostawców mogli korzystać przedsiębiorcy. W roku 2006 przepisy objęły również gospodarstwa domowe. Tzw. dostawca energii elektrycznej wcale nie musi być jednocześnie jej producentem. Firmy mogą niejako kupować energię od producentów, a następnie sprzedawać ją swoim klientom. Dzięki temu na rynku szybko pojawiło się mnóstwo firm, co rozbudziło konkurencję i pozwoliło na obniżenie cen dostaw energii. Jedną z nich jest Po Prostu Energia, której przyjrzymy się dzisiaj nieco bliżej.

Co to jest?

Marka po Prostu Energia działa w Polsce już od 17 lat, ale tak naprawdę jej historia jest o wiele dłuższa. Firma jest bowiem częścią szwajcarskiej Grupy Alpiq, która może pochwalić się ponad 100-letnimi tradycjami. W Polsce spółka specjalizuje się przede wszystkim w sprzedaży energii elektrycznej oraz wysokojakościowego gazu ziemnego.

Spółka chwali się między innymi indywidualnym przygotowywaniem ofert zarówno dla klientów prywatnych, jak i przedsiębiorców. Jak można dowiedzieć się z oficjalnych komunikatów, współpraca B2B jest wyjątkowo korzystna w przypadku tych firm, których roczne zużycie energii nie przekracza 250 MWh.

Firma chwali się przy tym prostotą swojej oferty. Choć jakość energii elektrycznej oraz gazu mają być na najwyższym poziomie, umowy i regulowanie opłat są wyjątkowo łatwe i nikomu nie sprawiają problemów. Oprócz tego Po Prostu Energia gwarantuje swoim klientom najwyższy poziom bezpieczeństwa. Zaletą uwolnienia rynku dostawców energetycznych jest stabilność cen. Klienci tej firmy podpisując umowę mają pewność, że ustalone stawki nie ulegną zmianom przez cały okres jej obowiązywania.

Oferta firmy

Słupy energetyczneProcedura skorzystania z oferty tej firmy okazuje się naprawdę bardzo prosta. Zainteresowany klient po prostu musi wysłać swoje zgłoszenie, prezentując w nim najważniejsze potrzeby energetyczne. Służy temu specjalny formularz na stronie, ale z powodzeniem można kontaktować się również telefonicznie. Po zgłoszeniu pracownik firmy zajmuje się przygotowaniem oferty. Jak zapewnia spółka, propozycja zawsze jest indywidualna, dopasowywana pod konkretne potrzeby. Gdy zostanie ona zaakceptowana przez klienta, następuje podpisanie umowy. Po Prostu Energia przejmuje na siebie wszelkie formalności związane ze zmianą dostawcy energii. Klient jedynie reguluje comiesięczne faktury na wskazany rachunek.

Co sprzedaje firma? Oczywiście prąd elektryczny oraz gaz ziemny. W obu przypadkach mamy do czynienia z pakietami przygotowanymi pod kątem przedsiębiorców oraz klientów prywatnych. Oferta podzielona jest na 2 główne opcje, czyli usługę standardową oraz eco, gwarantującą korzystanie z najnowocześniejszych, bezpiecznych dla środowiska źródeł energii.

Umowy można wygodnie podpisywać na 12, 24 lub nawet 36 miesięcy, zależnie od potrzeb. Szczególnie atrakcyjne są tutaj najdłuższe umowy. Firma gwarantuje bowiem niezmienność cen przez cały okres ich obowiązywania. Można więc trzymać się jednej stawki nawet przez 3 lata, nie przejmując się wahaniami cenowymi na rynku energetycznym, który jest dziś bardzo niepewny.

Ceny

Chcecie wiedzieć, ile to wszystko kosztuje? Nie jesteśmy w stanie podać dokładnych ofert z jednego powodu – są one zawsze przygotowywane indywidualnie. Firma podaje na swojej stronie jedynie najniższe możliwe stawki, ale ich ostateczna wielkość zależy od wielu unikalnych czynników. Sprawdźmy w takim razie, od jakich cen zaczynają się oferty.

W przypadku prądu dla klientów prywatnych do wyboru są 2 opcje:

 • usługa standardowa – ceny zaczynają się od 0,407 zł brutto za 1 KWh,
 • usługa eko – energia z certyfikatem OZE i stawką od 0,4096 zł brutto za 1 KWh.

W przypadku prądu dla firm również mamy 2 główne pakiety:

 • usługa standardowa – od 0,331 zł brutto za 1 KWh,
 • usługa eko – energia z certyfikatem EKO w cenie od 0,333 zł brutto za 1 KWh.

Trzeba pamiętać o tym, że do tych stawek dochodzą jeszcze opłaty handlowe. Na przykład dla usługi standardowej dla osób prywatnych jest to 12,30 zł. Firmy, przy tej samej usłudze, zapłacą natomiast 19 zł. Umowy w każdym przypadku można podpisywać na 12, 24 lub 36 miesięcy

W przypadku gazu zarówno firmy, jak i osoby prywatne, mają dostęp do jednej oferty standardowej. Ceny dla przedsiębiorców zaczynają się od 0,103 zł brutto za 1 KWh, natomiast dla klientów indywidualnych od 0,1267 zł brutto za 1 KWh. W obu przypadkach Po Prostu Energia gwarantuje stałe stawki w całym okresie obowiązywania umowy.

Reklamacje

żarowkaOsoby decydujące się na skorzystanie z tej oferty mogą oczywiście liczyć na to, że wszystkie zapisy podpisanej umowy będą zgodne ze stanem faktycznym. Jeśli pojawią się jakiekolwiek rozbieżności, klienci mogą oczywiście zgłaszać swoje reklamacje. Można to zrobić telefonicznie, mailowo lub tradycyjnie listem pocztowym. Firma gwarantuje możliwie najszybsze ustosunkowanie się do każdego zgłoszenia, w terminie nie dłuższym, jak 14 dni od jego otrzymania.

Ceny, czyli ile (i czy w ogóle) można zaoszczędzić?

Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie, gdyż wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Pamiętajcie, że przygotowanie indywidualnej oferty przez Po Prostu Energia nie jest równoznaczne z podpisaniem umowy. Po jej otrzymaniu możecie po prostu zestawić sobie te koszty z tymi, które ponosicie aktualnie. Firma chwali się, że ma najtańszą energię dzięki jej kupowaniu bezpośrednio na Towarowej Giełdzie Energii. Zawsze upewnijcie się jednak, czy konkretna oferta faktycznie jest dla Was atrakcyjna.

Opinie

Nie ulega wątpliwości to, że firma cieszy się naprawdę niezłymi opiniami pośród klientów. W komentarzach potwierdza się wysoka jakość świadczonych usług, elastyczność oferty oraz konkurencyjność ceny. Klienci chwalą sobie również sprawność działania obsługi, jak i przejrzyste faktury. Jest to ważne szczególnie w przypadku prądu. Wiele firm tak przygotowuje wyliczenia, że trudno połapać się, co czego dotyczy. W przypadku Po Prostu Energia w ocenie klientów rachunki wyglądają bardzo zrozumiale.

Czy warto zmienić dostawcę prądu?

To, czy warto dokonać zmiany, zależy przede wszystkim od tego, ile można na takim przejściu zaoszczędzić. Zawsze dokładnie wyliczcie wszystkie koszty, rozważcie plusy oraz minusy i świadomie dokonujcie wyboru. W wielu przypadkach oszczędności faktycznie okazują się niebagatelne.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 3]

Po prostu energia - opinie z forum:

 1. congo pisze:

  Mam takie pytanie, czy ta firma świadczy również dodatkowe usługi serwisowe, w sensie czy jak coś w instalacji w domu się zepsuje, to oddeleguje swoich specjalistów?

 2. dino pisze:

  jak to jest z tą gwarancją stawek? Faktycznie nawet przy umowie na 3 lata cena pozostaje bez zmian, niezależnie od tego, co dzieje się na rynku?

 3. zoola pisze:

  czy zmiana dostawcy energii wiąże się z jakimiś pracami przy instalacji czy to tylko formalności, przepisanie się z jednego dostawcy do drugiego?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *