Grammarly – opinie [akt. 2024]. Jak sprawdza się w pracy?

Często tworzysz na komputerze teksty w języku angielskim? Jeśli tak, to zapewne nie raz spotkałeś się z sytuacją, w której narzędzia do sprawdzania gramatyki okazały się nie tak skuteczne, jak sobie zamarzyłeś.

Jakość „korektorów” online pozostawia wiele do życzenia, a i profesjonalne funkcje tego typu, w które wyposażony jest np. Microsoft Word, często bywają omylne. Jeśli przygotowujesz treści np. na potrzeby SEO czy ofertowe, ich poprawność gramatyczna jest niezwykle istotna.

Może wpływać tak na efektywność pozycjonowania stron, jak i Twój wizerunek, jako specjalisty w jakiejś dziedzinie. W związku z tym dziś przyjrzymy się pewnemu profesjonalnemu narzędziu do sprawdzania angielskiej gramatyki – Grammarly. Z tego artykułu dowiesz się, co to dokładnie jest, jakie ma funkcje oraz ile kosztuje korzystanie z niego. Zapraszamy do lektury!

Sprawdzanie pisowni i gramatyki języka angielskiego

Tak, zapewne od razu domyśliłeś się, że Grammarly to narzędzie do sprawdzania poprawności pisowni oraz gramatyki języka angielskiego. Jest to tak naprawdę szereg wielu aplikacji z tym związanych, które można powiązać z innymi programami, jak i uruchamiać na różnych urządzeniach. Czym ma się wyróżniać na tle rozwiązań konkurencyjnych?

Jak podkreślają sami twórcy, przede wszystkim bardzo wysoką dokładnością działania. Odpowiadać ma za to nowoczesny, specjalnie opracowany algorytm, który jest w stanie wyłapać wiele błędów językowych, jakie inne narzędzia nierzadko pomijają. Kolejną zaletą ma być także prostota obsługi, a i warto wspomnieć również o wielozadaniowości, którą to dokładnie opiszemy nieco później.

Jakie narzędzia wchodzą w skład Grammarly?

źródło: https://www.grammarly.com

Jesteśmy przekonani, że dokładniejsze opisywanie Grammarly nie ma większego sensu, gdyż funkcja sprawdzania poprawności pisowni i gramatyki języka angielskiego mówi sama za siebie. Dużo ważniejsze jest opisanie tego, jakie rodzaje narzędzi wchodzą w skład tego systemu. Po pierwsze, aby w ogóle móc z nich korzystać, musisz zarejestrować na stronie konto użytkownika. Gdy to zrobisz, będziesz mieć do wyboru kilka form tej aplikacji:

 • prosty dodatek instalowany w pakiecie Office, współpracujący z Microsoft Word,
 • wtyczka do przeglądarki internetowej – bardzo wygodne rozwiązanie np. dla osób specjalizujących się w zadaniach związanych z SEO,
 • program instalowany w systemie operacyjnym komputera – Windows lub MacOs,
 • dodatek działający w tle razem z klawiaturą ekranową smartfona lub tabletu – dostępny w sklepach Google Play lub AppStore.

Jako ciekawostkę należy jeszcze dodać, że Grammarly to także wykrywacz plagiatów, czyli kolejne świetne narzędzie dla specjalistów SEO czy Copywriterów. Co ważne, jest ono dostępne całkowicie za darmo i można z niego korzystać z poziomu strony internetowej, bez konieczności rejestrowania konta użytkownika. Funkcja ta pozwala na sprawdzanie tekstu zarówno przez jego wklejenie do specjalnego okienka, jak i wgranie z pliku.

Czy Grammarly jest płatne?

Należy teraz przybliżyć nieco kwestię opłat za korzystanie z tego narzędzia. W swojej absolutnie podstawowej wersji jest darmowe, co z pewnością ucieszy wiele osób. Jak wspominaliśmy, plagiaty można weryfikować bez konieczności rejestracji konta użytkownika. Jest ono jednak potrzebne wtedy, gdy będziesz chciał sprawdzać również pisownię oraz gramatykę języka angielskiego.

Grammarly oferuje jednak również wiele innych funkcji, w tym pozwala m.in. na:

 • wykrywanie błędów składniowych, interpunkcyjnych, leksykalnych itp.,
 • korzystanie z funkcji podpowiadającej najlepsze słowa w zależności do kontekstu zdania,
 • wprowadzanie poprawek zależnych od formy tekstu, np. list motywacyjny czy treść ofertowa.

Wszystkie powyższe funkcje są dostępne jedynie dla użytkowników premium, a więc takich, którzy uiścili opłatę. Należy tutaj podkreślić, że istnieje rozdział na płatne konta dedykowane osobom indywidualnym oraz przedsiębiorcom. Ile to kosztuje? Odpowiednio $12 lub $12,5 miesięcznie.

Z pierwszego z nich mogą korzystać również różnego rodzaju placówki edukacyjne, w tym oczywiście szkoły. Różnica polega w zasadzie jedynie na tym, że indywidualne konto premium pozwala na przypisanie do niego maksymalnie 50 osób. Jeśli użytkowników ma być więcej, konieczne jest opłacenie abonamentu przeznaczonego dla biznesu.

Wiele możliwości konfiguracji narzędzia do sprawdzania pisowni i gramatyki

Nie wspomnieliśmy jeszcze o tym, że Grammarly zostało wyposażone w dość zmyślny skrypt sztucznej inteligencji. Odpowiednio skonfigurowany może okazać się niezwykle przydatnym wsparciem przy pisaniu tekstów w języku angielskim. Jego ustawienie obejmuje wskazanie takich parametrów, jak:

 • dla kogo przeznaczona jest treść, osób nieobytych z językiem angielskim, znającym go na wysokim poziomie lub ekspertów w danym zagadnieniu,
 • jaka ma być forma tekstu, czyli np. formalny lub luźny,
 • w jakim celu przygotowywany jest artykuł, np. wiadomość e-mail, na potrzeby strony internetowej czy na bloga,
 • jaki ma być wydźwięk tekstu – neutralny, optymistyczny, pesymistyczny, przyjacielski itd.

Prawidłowe ustawienie powyższych parametrów powinno sprawić, że sugestie aplikacji związane z poprawkami językowymi powinny być bardziej trafne.

Jakie są doświadczenia z użytkowania tych narzędzi?

źródło: https://www.grammarly.com

Aby nasz opis był kompletny, postanowiliśmy także przyjrzeć się temu, co o narzędziach tych myślą sami ich użytkownicy. Spotkaliśmy się z opiniami pochodzącymi zarówno od osób korzystających z aplikacji darmowej, jak i płatnej. Okazuje się, że doświadczenia zdecydowanej większości z nich są bardzo dobre.

Grammarly jest chwalone przede wszystkim za doskonałą skuteczność działania. Podpowiedzi oraz uwagi językowe mają być bardzo trafne, przyczyniając się do poprawy ogólnej jakości tekstu w języku angielskim, jak i jego odbioru przez czytelnika.

Oczywiście pojawiają się także słowa krytyki. Niektóre osoby są niezadowolone m.in. z faktu, że narzędzia wspierające pisanie wiadomości e-mail niejako utrudniają robienie tego poprzez źle skonstruowany interfejs.

Pojawiają się także informacje, że rozszerzenia do przeglądarek potrafią się zawieszać lub wyjątkowo długo ładować. Należy jednak pamiętać, że każdy z nas używa sprzętu komputerowego o innej konfiguracji, a więc takie problemy mogą pojawiać się zawsze.

Czy warto korzystać z Grammarly?

Naszym zdaniem narzędzia Grammarly mogą okazać się bardzo przydatne dla wszystkich tych osób, które zawodowo zajmują się pisaniem tekstów w języku angielskim. Pomoże także użytkownikom mniej zaznajomionym z pisownią w przygotowania wyższej jakości treści, potrzebnych np. do komunikacji z klientem.

Oczywiście przydatność wszystkich tych aplikacji zależy tylko i wyłącznie od indywidualnych potrzeb. Na ogromny plus działa tutaj fakt, że podstawowa i jednocześnie najważniejsza funkcjonalność jest całkowicie darmowa. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby nawet już teraz zarejestrować konto na stronie i poznać możliwości tych narzędzi.

Jeśli tylko mieliście styczność z Grammarly, dajcie znać w komentarzach. Podzielcie się z innymi swoimi doświadczeniami związanymi z użytkowaniem tej aplikacji.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 3]

Grammarly - opinie z forum:

 1. Mam jedno pytanie, czy chcąc korzystać z darmowych narzędzi muszę liczyć się z jakimiś ograniczeniami? Chodzi mi o to, że np. aplikacje online sprawdzające gramatykę i pisownię często ograniczają ilość znaków do sprawdzenia. Można tekst dzielić na partie, ale trochę to upierdliwe. Czy w Grammarly też tak jest?

 2. michal pisze:

  czy rejestrując konto użytkownika muszę wyrażać jakieś dziwne zgody marketingowe i w ogóle jakie dane trzeba podać?

 3. jak to jest z tym abonamentem, on będzie się sam przedłużać co miesiąc czy trzeba ręcznie płacić?

 4. dssd pisze:

  Dajcie znać, jeśli korzystaliście z płatnej wersji Grammarly, jestem ciekawa, czy warto bulić za to kasę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *