Pomysł na biznes na wsi – 5 najlepszych przykładów

Wieś wielu osobom kojarzy się z miejscem, w którym biznesy (oczywiście poza samym rolnictwem), nie mają większego sensu.

Czasy jednak mocno się zmieniły, ludzie z dużych miast coraz częściej osiedlają się na ich obrzeżach czy na wsiach, a do tego mnóstwo osób zwyczajnie poszukuje ukojenia na urlopie, i zamiast wybierać się do popularnych kurortów, decyduje się na wakacje gdzieś w małej, malowniczej miejscowości.

Z tego powodu biznes na wsi nie musi być skierowany tylko do lokalnej społeczności, często naprawdę bardzo małej. Oto 5 najciekawszych, według nas, pomysłów biznesowych do realizacji na wsi.

Kemping lub gospodarstwo agroturystyczne

Zacznijmy może od samej turystyki, z której żyje coraz więcej mieszkańców terenów wiejskich. Jeśli mieszkamy w atrakcyjnym regionie kraju, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować swoich sił w prowadzeniu kempingu czy gospodarstwa agroturystycznego. Zaletą obu tych pomysłów jest to, że do ich realizacji nie potrzeba ogromnych pieniędzy.

Do prowadzenia kempingu wystarczy nieco większa wolna przestrzeń, najlepiej trochę zadrzewiona i ogrodzona, do której doprowadzimy wodę oraz prąd, wybudujemy kilka sanitariatów i zorganizujemy miejsca do wypoczynku dla gości, w tym do zabawy dla dzieci. Na takie pole mogą zjeżdżać się nie tylko miłośnicy karawaningu, ale także wypoczynku pod namiotem, który w ostatnich latach znów staje się bardzo modny.

Można pokusić się również o stworzenie gospodarstwa agroturystycznego, a więc wynajmowanie pokoi gościom we własnym domu. To także popularna forma turystyki w dzisiejszych czasach, szczególnie jeśli oprócz samego noclegu będziemy oferowali swoim gościom możliwość obcowania z lokalną kulturą czy kuchnią.

Produkcja ekologicznych warzyw i owoców

Warto spróbować!

Wieś kojarzy nam się głównie z rolnictwem, ale niestety dzisiaj coraz trudniej na tym zarobić, szczególnie gdy nasze gospodarstwo nie jest bardzo duże i nowoczesne.

Szansą może być jednak zainteresowanie się uprawą oraz sprzedażą ekologicznych produktów żywnościowych. Eko warzywa oraz owoce są obecnie niesłychanie popularne i chętnie kupowane nawet pomimo wysokiej ceny. Płody z ekologicznych upraw można z powodzeniem sprzedawać również w formie przetworzonej.

Robienie zdrowych soków owocowych, różnego rodzaju sosów, sałatek i tym podobnych produktów, które spełniają standardy eko, może okazać się bardzo dochodowe.

Rękodzieło na wsi może być dochodowe

Stale rosnąca popularność ręcznie wykonanych przedmiotów sprawia, że może być to kolejny pomysł na ciekawy biznes na wsi. Tradycyjne metody wykonywania różnych przedmiotów, unikalne dla danego regionu, mogą przyciągnąć wielu klientów.

Do rękodzieła potrzeba oczywiście trochę talentu i mnóstwa samozaparcia, ale jeśli lubimy się tym zajmować, to zdecydowanie warto spróbować.

Miejsce do aktywnego wypoczynku dla turystów

To kolejny pomysł na biznes dla tych wsi, które znajdują się w popularnych turystycznie regionach. Mając kawałek wolnej ziemi można zorganizować ciekawe miejsce do aktywności fizycznej, która na pewno zainteresuje wielu przyjezdnych z dużych miast.

Pomysłów jest wiele i może być to chociażby park linowy, tor przeszkód do jazdy quadami czy do biegów przełajowych albo ciekawie zaaranżowany teren dla miłośników paintballu.

Produkcja naturalnego miodu

Ostatnim z ciekawych pomysłów na dochodowy biznes może być produkcja naturalnego, zdrowego miodu. Tutaj bardzo istotne jest to, że miód wyprodukowany we własnych pasiekach można sprzedawać nie tylko klientom detalicznym, ale także wielkim sieciom handlowym czy hurtowniom w całym kraju.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]