Czas zakładania firmy będzie krótszy!

Wraz z nowelizacją Kodeksu Pracy i innych ustaw procedury zakładania działalności gospodarczej będą trwały jeszcze krócej. Już wcześniej rząd starał się te procedury skrócić i uprościć, teraz nowa ustawa ma za zadanie jeszcze bardziej uprościć, a zwłaszcza skrócić okres załatwiania wszystkich procedur.Po pierwsze skróci się czas oczekiwania na nadanie numeru NIP przez Urząd Skarbowy. Obecnie przedsiębiorca na otrzymanie numeru NIP-u czeka dwa tygodnie, natomiast osoba fizyczna czeka tylko jeden dzień. Teraz ten okres będzie skrócony do trzech dni. Okres ten będzie liczony od dnia, w którym zostało złożone zgłoszenie identyfikacyjne.

Ponadto osoba, która zamierza rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej nie będzie musiała informować o założeniu firmy Państwową Inspekcję Pracy oraz Państwową Inspekcję Sanitarną. Te instytucje uzyskają informacje o jednostce od Zakładu Ubezpieczeń Zdrowotnych oraz Urzędu Skarbowego.

Skrócenie tego okresu i zniesienie obowiązku informacyjnego PIS i PIP sprawi, że cała procedura zakładania działalności gospodarczej znacznie się skróci. Przepisy weszły w życie 17 stycznia 2013 roku. Do tej pory według statystyk procedury zakładania działalności gospodarczej trwały nawet cztery tygodnie.

Rząd ograniczając liczbę miejsc, do których należy zgłosić swoją firmę oraz czas trwania rozpatrywania wniosków chce do minimum skrócić czas czekania, aż będzie można rozpocząć swoją działalność. W ten sposób chce zachęcić również osoby, które wahają się czy założyć firmę do jej założenia.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Wasze komentarze:

  1. arekk pisze:

    Faktycznie krocej schodzi to zakładanie działalnosci? Bo ja pare lat temu zakladałem i musiałem sie troche nameczyc zeby to wszystko załatwic;p

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *